سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن
لیلا اکبرپور- ابلاغ مجوز پذیره‌نویسی بانک تات توسط بانک مرکزی موجب شد تا با ارزیابی کارنامه بانک‌های خصوصی ضرورت تصمیم بانک مرکزی درخصوص افزایش بانک‌های خصوصی و همچنین خصوصی‌سازی سیستم بانکی بررسی شود. عمر بانک‌های خصوصی در بازار پولی مالی ایران هنوز به یک دهه نرسیده، اما اثرات مثبت حضور این بانک‌ها بر اقتصاد کشور موجب شده تا بانک مرکزی با تاسیس بانک‌های خصوصی جدید موافقت نماید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه سی ام مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

دكتر موسی غنی‌نژاد

آنچه تحت عنوان سیاست‌های خصوصی‌سازی، اصلاح نظام یارانه‌ای، غیردولتی كردن اقتصاد و تحول اقتصادی مطرح می‌شود،

در نهایت یك هدف بیشتر ندارد و آن كارآمدتر كردن نظام اقتصادی در جهت تولید ثروت بیشتر و توزیع بهتر است. اما آنچه امروزه به نام این سیاست‌ها در كشور ما صورت می‌گیرد، بنا به دلایلی كه ذكر خواهد شد، موجب بروز تردیدها و ابهام‌های جدی شده است كه موفقیت آنها را اگر نگوییم ناممكن، حداقل غیرمحتمل می‌كند. به سخن دیگر، آنچه در اقتصاد كشور ما در حال حاضر رخ می‌دهد، نه بسط ید دولت را كم می‌كند و نه به طریق اولی نظام اقتصادی را كارآمدتر می‌سازد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه سی ام مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
بعضی وقت ها ساده ترین جواب در کنار و نزدیکی ما است ولی این قدر به دور دست ها نگاه می کنیم که آن را نمی بینیم.
 شرلوك هولمز كارآگاه معروف و معاونش واتسون رفته بودند صحرا نوردی و شب هم چادری زدند و زیر آن خوابیدند. نیمه های شب هلمز بیدار شد و آسمان را نگریست. بعد واتسون را بیدار كرد و گفت:
نگاهی به آن بالا بینداز و به من بگو چه می بینی؟
واتسون گفت:
میلیونها ستاره می بینم .
هلمز گفت:
چه نتیجه میگیری؟
واتسون گفت:
از لحاظ روحانی نتیجه می گیرم كه خداوند بزرگ است و ما چقدر در این دنیا حقیریم.
از لحاظ ستاره شناسی نتیجه می گیریم كه زهره در برج مشتری است، پس باید اوایل تابستان باشد.
از لحاظ فیزیكی، نتیجه میگیریم كه مریخ در موازات قطب است، پس ساعت باید حدود سه نیمه شب باشد.
شرلوك هولمز قدری فكر كرد و گفت:
واتسون تو احمقی بیش نیستی. نتیجه اول و مهمی كه باید بگیری اینست كه چادر ما را دزدیده اند!نوشته شده در تاریخ یکشنبه بیست و ششم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
رییس سازمان بازرسی كل كشور با بیان این‌كه درخواست جدی ما این است كه دولت بانك‌ها را با نگاه حرفه‌ای مدیریت كند، گفت: تكالیف غیرحرفه‌ای نظام بانكی را مختل خواهد كرد و بسیاری از تكالیف بر اساس اطلاعات واقعی نیست.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ شنبه هجدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

نگاهی به خدمات ارائه شده در پورتال iran.ir

بازار دیجیتال- درگاه خدمات الکترونیکی با آدرس www.iran.ir را شاید بتوان تنها تلاش انسجام یافته دولتی برای تجمیع سرویس‌های الکترونیکی عنوان کرد.

این سایت در جریان موج پورتال‌سازی و پورتال‌محوری توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شد و قرار بود در اندک زمانی انبوهی از خدمات دولت الکترونیکی را راه‌اندازی کند، اما اینک بعد از گذشت دو سال تعداد سرویس‌هایی که توسط این وزارتخانه راه‌اندازی شده و می‌توان به واقع نام آنها را سرویس گذاشت از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود، ضمن اینکه سرویس‌های ارائه شده نیز اغلب در حوزه ارائه اطلاعات (و نه فرم‌های انجام خدمات) است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ شنبه هجدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

مهدی نصرتی

در چند هفته اخیر اخبار و شایعات گوناگونی منتشر و تكذیب شده‌اند كه همگی به موضوع سلامتی مردم ارتباط داشته‌اند.
قضاوت درباره صحت یا كذب بودن این اخبار موضوعی كاملا فنی و نیازمند اظهارنظر مراجع علمی و باصلاحیت است. از روی شواهد و قرائن نیز نمی‌توان در این باره سخن گفت. در هریك از موضوعات مطرح شده، طرفین استدلالات خود را ارائه می‌دهند و از طرفی انگیزه اقتصادی یا سیاسی كافی نیز برای وارونه كردن حقیقت وجود دارد.
به طور مثال، در موضوع برنج‌های وارداتی بسیاری از مردم ادعای آلوده و خطرناك بودن این برنج‌ها را حاصل لابی برنج‌كاران و تولیدكنندگان داخلی می‌دانند و برخی كارشناسان آن را به ناكارآیی روش‌های كشاورزی داخلی، بالا بودن قیمت تمام شده یا ثبات نرخ ارز نسبت می‌دهند كه موجب شده تولیدكنندگان داخلی، قدرت رقابت با كالاهای خارجی نداشته باشند و به چنین ترفندهایی متوسل شوند. همچنین عده‌ای بر این عقیده‌اند كه در این موضوع، حق و حساب‌های رسمی (و احیانا غیررسمی) پرداخت نشده ‌است و پس از پرداخت آنها،‌ برنج‌ها به طور اتوماتیك سالم و بدون مشكل خواهند شد! در مقابل نیز بسیاری دیگر، رد این ادعا را حاصل لابی طرف مقابل، یعنی واردكنندگان و مسوولان مربوطه می‌دانند كه به جهت اقتصادی یا سیاسی ذی‌نفع هستند. واردكنندگان از منافع اقتصادی عظیمی برخوردار هستند و بعید نیست كه بتوانند تاثیرگذار باشند؛ همچنین اگر ثابت شود كه این برنج‌ها واقعا آلوده بوده‌اند، مسوولان ذی‌ربط متهم خواهند شد كه چرا در همه این سال‌ها اقدامی را انجام نداده‌اند. به این ترتیب، هر دو طرف ماجرا دارای منافعی هستند و بدون بررسی علمی و مستقل نمی‌توان به نتیجه‌ای رسید. این شرایط از یك طرف حاكی از وجود فضای بدبینی و بی‌اعتمادی در جامعه است و از طرف دیگر فقدان یك نهاد معتبر، مستقل و مورد وثوق برای اعلام‌نظر در این زمینه را نشان می‌دهد.
به این ترتیب، این موضوع قابل تعمیم به سایر كالاها و موضوعات از قبیل سوسیس و كالباس و پارازیت و غیره نیز می‌باشد.
آیا تشكیل سازمانی مردمی و كاملا مستقل برای نظارت بر سلامت می‌تواند چاره‌ساز باشد؟ ایراد نهادهای مردمی و غیرانتفاعی این است كه به دلیل فقدان نفع شخصی، اراده قوی و مستمر برای تداوم آن وجود ندارد.
آیا شكل‌گیری نهادی خصوصی برای ارزیابی سلامت موثر است؟ ایراد بخش خصوصی نیز این است كه ممكن است تحت‌تاثیر لابی‌ها قرار گیرد؛ ضمن این كه نهادهای مردمی یا بخش خصوصی باید سال‌ها فعالیت كنند تا بتوانند وجهه و اعتبار لازم را نزد مردم كسب كنند. شاید بهره‌گیری از شركت‌ها و موسسات استاندارد بین‌المللی معتبر برای این منظور مفید باشد. به این ترتیب كه از یكی از این شركت‌های معتبر خواسته شود بعد از نمونه‌گیری از بازار به اظهارنظر در این مورد بپردازد. اعتبار این نهادها به عنوان مهم‌ترین دارایی آنها مانع از آن می‌شود كه تحت‌تاثیر لابی‌ها قرار گیرند؛ اما مهم‌تر از همه اینها، وجود اراده قوی و فراگیر مردمی برای رعایت استانداردهای سلامت است. مردم باید همان طور كه خواهان امنیت، اشتغال و غیره هستند، خواستار امنیت در سلامت خود نیز باشند.

مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره1916نوشته شده در تاریخ شنبه هجدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
می گویند که ! :

روزی روبرت دوونسنزو گلف باز بزرگ آرژانتینی، پس از بردن مسابقه و دریافت چك قهرمانی لبخند بر لب مقابل دوربین خبرنگاران وارد رختکن می شود تا آماده رفتن شود . پس از ساعتی ، او داخل پاركینگ تك وتنها به طرف ماشینش می رفت كه زنی به وی نزدیك می شود. زن پیروزیش را تبریك می گوید و سپس عاجزانه می افزاید كه پسرش به خاطر ابتلا به یک بیماری سخت، مشرف به مرگ است و او قادر به پرداخت حق ویزیت دكتر و هزینه بالای بیمارستان نیست . دو ونسنزو تحت تاثیر حرف های زن قرار گرفت و چك مسابقه را امضا نمود و در حالی كه آن را توی دست زن می فشارد گفت : برای فرزندتان سلامتی و روزهای خوشی را آرزو می كنم .
یك هفته پس از این واقعه دوونسنزو در یك باشگاه روستایی مشغول صرف ناهار بود كه یكی از مدیران عالیرتبه انجمن گلف بازان به میز او نزدیك می شود و می گوید : هفته گذشته چند نفر از بچه های مسؤول پاركینگ به من اطلاع دادند كه شما در آنجا پس از بردن مسابقه با زنی صحبت كرده اید . می خواستم به اطلاعتان برسانم كه آن زن یك كلاهبردار است . او نه تنها بچه مریض و مشرف به موت ندارد ، بلكه ازدواج هم نكرده . او شما را فریب داده ، دوست عزیر . دو ونسزو می پرسد : منظورتان این است كه مریضی یا مرگ هیچ بچه ای در میان نبوده است .
مدیر پاسخ می دهد که بله كاملا همینطور  است .
دو ونسزو می گوید : در این هفته ، این بهترین خبری است كه شنیدم .
نوشته شده در تاریخ جمعه هفدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
اهمیت مدیریت ریسک و بیمه برای مدیران عنوان کتابی است که آقای معصوم ضمیری در خصوص اهداف اساسی مدیریت و خطرهای پیش روی آنان گردآوری و به رشته تالیف درآورده است. در این کتاب با اشاره ای کلی به وظایف و اهداف مدیران، توجهی خاص به ارتباط موضوع مدیریت ریسک با وظایف آنان شده است و به دلیل اهمیت تامین مالی ریسک که بیمه از ارکان مهم آن می باشد کلیاتی از مطالب بیمه ای نیز ارائه گردیده است. کتاب «اهمیت مدیریت ریسک و بیمه برای مدیران» توسط انتشارات پژوهه در 128 صفحه و با تیراژ 3000 نسخه به چاپ رسیده است. در این کتاب با اشاره به وظایف کلی و عمومی مدیران، جایگاه بیمه در مدیریت ریسک بنگاههای اقتصادی مطرح گردیده است. به طور کلی این کتاب به بررسی اهداف اساسی مدیران، خطرهای پیش روی دستیابی به این اهداف و راههای تامین مالی خطرهای مزبور را ارائه می نماید.این کتاب در چهار بخش اهداف اساسی مدیران، شناخت ریسک، مدیریت ریسک و اطلاعات عمومی بیمه برای مدیران دسته بندی شده است.در بخش اول کتاب، اهداف و وظایف اساسی مدیران و اهم این وظایف در حوزه مالی مطرح شده است. مبحث شناخت ریسک بخش دوم کتاب را تشکیل می دهد، در این بخش تعریف، انواع و آثار ریسک بررسی شده و این فصل از کتاب به طور کامل تحلیلی از مبحث ریسک را به مخاطب ارائه می دهد. آنچه در این کتاب به عنوان تعریف " ریسک" یا خطر مطرح می شود منظور حوادث و پیشامدهایی است که وقوع یا عدم وقوع آنها احتمالی است و قطعیت ندارد. به عبارت دیگر می توان گفت ریسک، حادثه یا واقعه ای است که بر اساس اطلاع و دانش ما وقوع یا عدم وقوع آن قطعی نیست و یا اینکه در یک مدت زمان معین نمی توان وقوع آن را به طور قطع پیش بینی و تعیین نمود. این بحث در بخش سوم کتاب یعنی بخش مدیریت ریسک ادامه یافته و مدیریت ریسک در حوزه مالی و برخورد با ریسک به طور کلی، مطرح شده است. مباحثی که در مورد برخورد با ریسک بررسی شده بسیار کاربردی و از اهمیت خاصی برخوردار است. بخش نهایی کتاب « اهمیت مدیریت ریسک و بیمه برای مدیران» به تعاریف و مفاهیم اطلاعات عمومی برای مدیران می پردازد و آنچه که باید در جامعه بیمه ای امروز بدانند را مطرح می کند. امروزه جامعه بیمه ایی در دنیا بسیار وسیع است و از کوچکترین کشورها تا دنیای پیشرفته صنعتی را فراگرفته است. نیاز بیمه ای، جوامع مختلف را بر آن داشته که ضمن حفظ ارتباط با یکدیگر نه تنها موجبات تبادل تجربیات خود را فراهم آورند بلکه با تقسیم خطرهای سنگین بین اعضا» این جامعه به صورت بیمه های اتکایی باب دیگری را در حمایت های بیمه ای بگشایند. در این راستا،مطالعه کتاب « اهمیت مدیریت ریسک و بیمه برای مدیران» برای تمام مدیران و دست اندرکاران که دلسوزانه در جهت ارتقا» و پیشبرد اقتصاد کشور تلاش کرده و به مطالعه و ارائه راههکارهای مناسب در این بخش می پردازند، توصیه می شود.نوشته شده در تاریخ پنجشنبه شانزدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
اگر چه این موضوع را در یادداشت های پراکنده دسته بندی نموده ام ولی از یادداشت های خودم نمی باشد و  متعلق به روزنامه اعتماد است.

«برندکشی» در ایران جان گرفت. برندهای ایرانی در حالی که می توانستند هر کدام سفیر ایرانیان در اقصی نقاط دنیا باشند، به نوبت در صف «مرگ» قرار گرفته اند تا دیگر به جز نام و نشان و خاطره یی در آلبوم صنعت کشور و حتی دنیا چیز دیگری به یادگار نگذارند. ده ها نام به جا مانده از انقلاب صنعتی ایران همچون «ارج»، «آزمایش»، «نساجی مازندران»، «پارس الکتریک»، «هپکو»، «کفش ملی» و... هر کدام حکایت از مردانی دارد که آجر به آجر ساختمان های جاده مخصوص کرج را روی هم گذاشتند و بزرگ ترین اتوبان صنعتی کشور را ساختند.

اینک این اتوبان به جای آنکه به میراث فرهنگی صنعت کشور تبدیل شود، یک به یک توسط سازمان های مختلف خریداری می شود تا شاید به صورت پارکینگی برای خودروسازان درآید یا اینکه با تغییر کاربری به مجتمع های مسکونی تبدیل شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
یك كارشناس بازار سرمایه تشریح كرد
مزیت‌های چهار گانه استراتژی سرمایه‌گذاری تطبیقی در شركت‌های بیمه

یك كارشناس بازار سرمایه استراتژی‌های 4گانه سرمایه‌گذاری تطبیقی را تشریح كرد.
«فراز مسافری‌راد» گفت: چیزی كه در وهله اول از بیمه به ذهن متباتر می‌شود ریسك و پوشش ریسك است، اما امروزه حوزه فعالیت شركت‌های بیمه از پوشش ریسك و كنترل ریسك فراتر رفته و وارد حوزه‌های سرمایه‌گذاری شده است.

به طوری‌كه حتی شركت‌های بیمه در سطح بین‌المللی اقدام به خرید و تركیب ابزارهای مالی مشتقه جهت كنترل ریسك‌ها كرده و از بازیگران مهم بازارهای مالی به شمار می‌روند. وی ادامه داد: فعالیت‌های موسسات بیمه از جنبه‌هایی شبیه بانك‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری دارد. از سوی دیگر فعالیت‌های بیمه‌گری كه عمدتا مربوط به انتقال ریسك است در حوزه فعالیت‌های بانكداری و سرمایه‌گذاری و با توجه به ابزارهای موجود صورت می‌پذیرد ولی نوع فعالیت‌های فوق در شركت‌های بیمه منحصر به فرد است.
در مجموع از تركیب سه نهاد مالی مورد اشاره نهادهای مالی دیگری به وجود می‌آیند كه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند.
تركیب سه نهاد مالی و تولد نهادهای مالی جدید
مسافری‌راد ادامه داد: از تركیب موسسات بیمه با بانك‌ها، بانك بیمه (Bancassurance) به وجود می‌آید كه قابلیت‌های جذب منابع از طریق شعب بانكی را دارا بوده و در پرداخت خسارات نیز می‌توانند از منابع بانكی استفاده كنند. همچنین از تركیب نهادهای سرمایه‌گذاری با شركت‌های بیمه نیز انواع صندوق‌ها بوجود می‌آیند. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدف سرمایه‌گذاری جهت انتفاع بیشتر صاحبان صندوق است، اما در شركت‌های بیمه و صندوق‌های مربوط به آن هدف اصلی سرمایه‌گذاری به منظور پوشش خسارات بیمه‌گران است.ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

مهدی نصرتی

متاسفانه بنا بر برخی شنیده‌‌ها، شبكه‌هایی همچون گلدكوئست كه بسیاری را به خاك سیاه نشاند و ...

... علاوه بر تباهی پول و انرژی افراد، منجر به نابودی بسیاری از روابط و شبكه‌های اجتماعی شد، مجددا در حال فعالیت و عضوگیری و البته در قالب و شكلی جدید هستند و این بار تورهای مسافرتی و سنگ‌های انرژی‌زا و از این قبیل عرضه می‌كنند.
هرچند در این باره زیاد گفته‌اند، اما مناسب است از دیدگاه یك روزنامه اقتصادی نیز به آن پرداخته شود. این موضوع متاسفانه آن قدر دارای ابعاد فراگیری است كه در مورد آن می‌توان كتاب‌ها نوشت. حداقل از نقطه‌نظر اقتصادی چند جنبه آن حائز اهمیت است: چرا این شبكه‌ها به لحاظ اقتصادی و محاسبات ریاضی كلاهبردار هستند؟ رمز موفقیت آنها در جذب و فریب افراد چیست؟ هزینه‌هایی كه به فرد و جامعه تحمیل می‌كنند، چیست؟ راه‌های مقابله با شیوع آن در جامعه چیست؟
هرچند تجربه گلدكوئست به اندازه كافی تلخ و فراگیر بود كه عمده افراد جامعه را آگاه كرد، اما به نظر می‌رسد بازار هدف دور جدید این كلاهبرداری، معطوف به نوجوانان و جوانان كم سن و سالی است كه تصوری از تجربه تلخ قبلی نداشته‌اند. همچنین برخی افراد نیز همچنان ساده‌لوحانه تصور می‌كنند ایرادی در مكانیسم شبكه‌هایی مانند گلدكوئست نبود، بلكه ممنوعیت و برخورد دولتی یا عوامل جانبی باعث آن ضررهای هنگفت شد.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

فاطمه بهادری

پایان آذرماه، آخرین فرصت بانک مرکزی به موسسات مالی و اعتباری برای اخذ مجوز نهایی است. در میان موسسات فوق 12موسسه دارای مجوز تطبیق و تغییر هستند که بانک مرکزی نسبت به احراز شرایط دریافت مجوز نهایی بر آنها نظارت دارد.

برخی از موسسات فوق که مجوز تطبیق خود را از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند از صندوق قرض‌الحسنه یا برخی از تعاونی اعتبار به موسسه تغییر ماهیت داده‌اند که بیشتر آنها متمایل به تبدیل شدن به بانک هستند. چنانکه در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار، موسسه مالی و اعتباری انصار مجوز پذیره‌نویسی برای تبدیل شدن به بانک را دریافت کرد. در عین حال برخی دیگر همچون موسسه مالی و اعتباری عسگریه در شرف اخذ مجوز پذیره‌نویسی است. بنابراین با توجه به نزدیک شدن به پایان آذرماه و مهلت قانونی اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی که به معنای منطبق شدن با مقررات بانک مرکزی است، ارائه آماری از منابع و معرفی موسسات فوق لازم به نظر می‌رسد. در پی، گزارشی از عملکرد این موسسات می‌آید.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

بهمنی اعلام کرد:
پیش‌نویس قانون جدید بانکداری این هفته در دولت

رییس کل بانک مرکزی از ارائه پیش‌نویس قانون جدید بانکداری به دولت در هفته جاری خبر داد و گفت: نظرات دانشگاهیان، حقوقدانان، مسوولان و مدیران بانک‌ها در این پیش‌نویس اعمال شده است.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

محمدصادق الحسینی

در کتاب‌های اقتصاد کلانی که ما در دوره کارشناسی می‌خواندیم و در چیزهایی که اساتید در کلاس درس بیان می‌کردند، نظریات مربوط به تورم به چند شاخه اصلی که مهم‌ترین آنها تورم فشار هزینه و تورمِ فشار تقاضا بود، تقسیم می‌شد.منطق این دسته‌بندی این است که «در تورمی که فشار تقاضا محرک اصلی آن است، به دلایل مختلف از جمله سلیقه مصرف‌کننده و دلایل متعدد این‌چنینی که برای آن ذکر می‌شود؛ دریافت‌های موسسات تولیدی سریعتر از هزینه‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین تورم ناشی از فشار تقاضا با انتقال تابع تقاضا به سمت بالا، سبب می‌شود تا علاوه بر اینکه قیمت‌ها افزایش می‌یابد، تولید هم زیاد شود… اما در تورم ناشی از فشار هزینه، هزینه‌ها سریع‌تر از دریافت‌ها افزایش می‌یابد و به بیان نموداری منحنی عرضه به سمت بالا منجر می‌شود و سود فعالیت تولیدی کاهش یافته و تولید کاهش یافته و خطر بیکاری وجود دارد…. به اولی تورم همراه با رونق و به دومی تورم همراه با رکود نیز می‌گویند.»
این متن که در غالب کتاب‌های کلان وجود دارد، برداشتی کاملا کینزی از تورم است که به نظر من هرچند شاید بخشی از واقعیت را توصیف (صرفا توصیف) کند اما به شدت به بیراهه رفته است. چرا که به نظر می‌رسد هر دو نوع تورم که در بالا بیان شد، توسط عاملی واحد بوجود می‌آیند و نتیجه‌شان نیز برعکس آنچه گفته شد، هیچ تاثیری بر تولید ندارد. (تحلیلی که در بندهای بعدی از تورم ارائه می‌دهم، بیشتر مبتنی بر برداشته‌هایم از اقتصاددانان مکتب اتریش خصوص راثبارد است. همچنین غالبا با نظریات فریدمن هم تناسب دارد).


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

علی کیوان پناه
پولشویی این روزها به عنوان یکی از مباحث قابل بحث در اقتصاد و سیاست درآمده است. در این مقاله به پولشویی، مفاهیم و راهکارهای جلوگیری از آن می‌پردازیم.


پولشویی به عنوان یک جرم مالی تاثیر منفی چشمگیری بر رشد و توسعه اقتصادی کشورها به جای می‌گذارد، اگرچه‌ اندازه‌گیری این آثار منفی به آسانی میسر نمی‌شود، اما شواهد موجود حکایت از آن دارد که این قبیل فعالیت‌های مجرمانه نه تنها فی نفسه برای اقتصاد مضر است، بلکه موجب استمرار فعالیت‌های مجرمانه دیگری می‌شود که در ادامه مقاله به آنها به‌صورت مبسوط پرداخته خواهد شد.
به همین منظور، لازم است بدانیم که گرچه در کشورهای مختلف تلاش زیادی به منظور مبارزه با جرم پولشویی انجام شده، به دلیل گستردگی جرم مذکور، نبود اطلاعات لازم درباره آن، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، نتیجه فعالیت چندان رضایت بخش نبوده است.
پولشویی از جمله فعالیت‌های ناسالم اقتصادی است که خود زاییده و در عین حال تکمیل‌کننده فعالیت‌های مجرمانه دیگری به حساب می‌آید. چنین فعالیتی نه تنها اقتصاد کشورها، که روابط اجتماعی و سیاسی آنها را نیز تحت تاثیر منفی و زیانبار خود قرار می‌دهد. به همین علت، بررسی اثرت منفی و نحوه مبارزه با آن در دستور کار سیاست‌گذاران اقتصادی و مورد توجه دستگاه قضایی کشورها قرار گرفته است. گرچه تلاش زیادی در جهت مبارزه با این جرم مالی انجام گرفته، به علت پیچیدگی عملیات پولشویی و گستردگی آثار و تبعات منفی اقتصادی و اجتماعی آن از یک سو، و فقدان تحقیق و پژوهش‌های لازم برای شناسایی این پدیده، به خصوص در کشورهای در حال توسعه از سوی دیگر، توفیق چندانی به دست نیامده است.
اقتصاد ایران به علت قرار گرفتن در محل جغرافیایی خاص، یعنی در محل پر رفت و آمد فعالیت‌های قاچاق، فعال بودن بخش‌های زیرزمینی، کمبود قوانین و مقررات لازم برای مبارزه با پولشویی، بعنوان یکی از کشورهای در معرض پولشویی به حساب می‌آید. از این رو، لازم است با تلاشی دو چندان، نسبت به شناسایی و تفهیم و قانون‌گذاری صحیح در این خصوص اقدام گردد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

واگذاری اینترنت بی سیم به كاربران
تهران زیر چتر وایمکس

م. ر. بهنام رئوف
وایمکس (WiMax) سیستم ارتباطی و دیجیتالی بی‌سیم است که به‌عنوان پروتکل 16/802 شناخته شده است و جایگزینی مناسب برای شبکه‌های بی‌سیم نواحی شهری محسوب و امکان دستیابی به بی‌سیم باند پهن را فراهم می‌سازد.


وایمکس در سال 2001 میلادی، با هدف انتقال داده به صورت بی‌سیم معرفی شده و فناوری آن شباهت‌های زیادی به وای فای دارد، اما هم سرعت انتقال و هم گستره آن از وای فای بیشتر است. وایمکس همچنین پهنای باند میانگین70 Mbps و در بهترین حالت Mbps 286 را پشتیبانی می‌کند. مشترکی که از سرویس پهن باند وایمکس استفاده می‌کند، ماژولی را که قابلیت استفاده توسط دستگاهی مانند لپ‌تاپ یا دستگاهی که فرستنده - گیرنده دارد، دریافت می‌کند. مشترک می‌تواند با سرعتی بین صفر تا 60 کیلومتر در ساعت بدون کاهش کارآیی حرکت داشته باشد. تکنولوژی وایمکس (WiMAX) و استانداردهای آن با هدف انتقال اطلاعات به صورت بی سیم و ارزان قیمت از جمله جدیدترین استانداردهای ارتباطات مخابراتی است که با استفاده از امواج میکرو ویو و طیف وسیعی از ستانداردهای مخابراتی، امکان استفاده از پهنای باند وسیع را فراهم می‌کند که از آن به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سرعت ارتباطات مخابراتی و شبکه‌ای در مناطقی که از نظر اقتصادی با مشکل رو به رو هستند، استفاده می‌شود. هم اکنون ‌این فناوری به عنوان گزینه ارزانتر نسبت به سایر گزینه‌های موجود ارتباطی در کشورهای در حال توسعه، به منظور راه اندازی شبکه‌های اینترنت پر سرعت مطرح شده است، البته ارزان بودن آن شاید در قیمت پهنای باندش ملموس نباشد، اما به دلیل سهولت در دسترسی به آن به خصوص در مناطقی که به واسطه خطوط پی سی ام یا کافوهای فیبر نوری امکان دریافت خدمات اینترنت پرسرعت را ندارند، بیشتر می‌تواند مورد استقبال قرار گیرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

عرضه شبکه‌ای که هنوز تعریف ندارد
واگذاری اینترنت ملی به متقاضیان

م.ر.بهنام رئوف

همین سه یا چهار سال پیش بود که با روی کار آمدن رییس جدید شورای عالی فناوری اطلاعات (که زمانی نصرالله جهانگرد آن را برای ادامه طرح تکفا و ساماندهی برنامه‌ها و طرح‌های مرتبط در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس کرده بود) تعریفی تازه در حوزه فاوا کشور شکل گرفت که از آن روز تا امروز حرف و حدیث‌های بیشماری را برای دبیر این شورا رقم زده است.
عبدالمجید ریاضی که در دولت نهم این شورا را تحویل گرفت در نخستین روزهای فعالیتش طرحی را رو کرد که به‌رغم مخالفت‌های ساختاری و ابهام‌آمیز بودن در تعریف همچنان نقل بسیاری از محافل فناوری اطلاعات است و این روزها هم بیشتر از قبل در مورد آن صحبت می‌شود.
«اینترنت ملی» همان طرحی است که تا به امروز نتوانسته تعریفی دقیق از عملکرد و فواید خود را برای مخاطبان ارائه دهد.


ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

سازمان توسعه و همكاری‌های اقتصادی وضعیت آینده اعضای خود را تحلیل كرد:
چالش‌های پس‌از بحران اقتصادی

نگار حبیبی

گزارش اخیر سازمان توسعه و همكاری‌های اقتصادی (OECD) به تبیین چالش‌های بلندمدت كشورهای OECD در سال‌های پیش رو و پس از تاثیرات بحران اقتصادی اخیر و همچنین ارائه راهكارهایی برای استحكام بیشتر زیرساخت‌های اقتصادی این كشورها و پیشگیری از بروز دوباره چنین بحران‌هایی پرداخته است.


بنا بر این گزارش، انتظار می‌رود که درآمد کشورهای اروپایی طی سال آینده 4درصد کاهش داشته باشد. چنین کاهش درآمدی اروپا را در بدترین رکود بعد از جنگ جهانی قرار خواهد داد. طبق بررسی‌های صورت گرفته بزرگترین چالش پیش روی کشورهای اروپایی در سال‌های آتی، علاوه بر آثار به جا مانده از بحران اقتصادی، پیر شدن جمعیت این قاره است.
سرفصل‌های پنجگانه این گزارش تحقیقی عبارتند از: سیاست‌های پولی و مالی لازم در مواجهه با بحران، تقویت تحقیق و توسعه در اروپا، تعمیق و توسعه بازار مشترك در میان كشورهای اروپایی، سیاست‌های بخش انرژی و گذار به اقتصادی با وابستگی كمتر به سوخت‌های فسیلی و گشودن هر چه بیشتر بازارهای اروپا به روی سایر كشورهای جهان.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
آشنایی با ارکان معاملات سرمایه گذاری ریسک پذیر (بخش پایانی)
نویسنده: محمد رستمی- مسعود صفاری

●منبع: www.pwcmoneytree.com

چنانچه سرمایه گذاران مجاز به برداشت و استفاده از سودهای شرکت باشند، روش مرسومی که طی آن شرکت درحال رشد ملزم به پرداخت سود به این سرمایه گذاران عادی نباشد این است که برای بخشی از سرمایه گذاران، انواع سهام ممتاز یا سهام با سود تجمعی/ انباشته که درصد ثابتی از قیمت سهام ممتاز خریداری شده توسط سرمایه گذاران است، صادر می شود. در این حالت تا پیش از پرداخت سود و تقسیم آن میان دارندگان سهام ممتاز، شرکت اجازه پرداخت هیچ سودی میان سایر سهامداران را نخواهد داشت. سود های انباشته شرکت معمولاتا زمان خروج شرکت تقسیم نمی شوند؛ مضافا این که سرمایه گذاران گاهی با استفاده از حق ویژه/ ممتاز خویش تقسیم سود را وتو می کنند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
آشنایی با ارکان معاملات سرمایه گذاری ریسک پذیر (بخش اول)
نویسنده: محمد رستمی- مسعود صفاری

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری ریسک پذیر، شرایط و ملاحظات سرمایه گذاری، قراردادها و موافقت نامه های سرمایه گذاری
    مقدمه:
    قبل از جنگ جهانی دوم، منبع اصلی سرمایه برای کارآفرینان در دنیا، دولت ها و موسسات وابسته به آن ها بوده اند که در فرصت های پرمخاطره سرمایه گذاری می کردند یا سرمایه گذاران غیررسمی که معمولاارتباط و آشنایی قبلی با کارآفرین داشته اند.
    سرمایه گذاری ریسک پذیر به عنوان یک فعالیت رسمی بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم در سواحل شرقی ایالات متحده آمریکا پا گرفت و طی شش دهه بعد از آن، فعالیت ها و تجربیات زیادی حاصل شد که منجر به توسعه و گسترش این نوع سرمایه گذاری و تبدیل آن به یک فعالیت تخصصی، پیش رو و فزاینده گردید؛ به طوری که امروزه می توان از آن به عنوان یک «صنعت» نام برد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه هشتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

کشور ما همچون سایر کشورهای جهان به زودی فراگیر شدن آنفلوانزای جدید و تبعات سخت و دشوار و بعضاً ناگوار آن را تجربه خواهد کرد. اگرچه در حال حاضر تمهیداتی اتخاذ شده است تا از عمق و وسعت شیوع این بیماری کاسته گردد. در عین حال به دلایل مختلف از جمله آغاز فصل مناسب برای اپیدمی و نیز سرعت بالای انتقال ویروس این بیماری، به نظر می رسد که کنترل آن کار دشواری باشد.

در این سخن کوتاه قصد آن نمودم تا به این موضوع کلیدی اشاره نموده و توجه همگان خصوصاً مردم خوب کشورم را به این مهم جلب نمایم که یکی از راه های انتقال ویروس، انتقال فیزیکی اشیاء آلوده به ویروس است. ممکن است که مردم به استفاده یکبار مصرف از دستمال های کاغذی مبادرت ورزند (به این معنا که آن را بلافاصله پس از مصرف به دور اندازند) یا برخی از توصیه های کلی ولی مفید مانند شستشوی مکرر دست ها را در طول روز رعایت نمایند. با این حال بنا به رفتار فرهنگی و عرفی حاکم بر مردم که همانا ترجیح پول نقدی و فیزیکی بر هرگونه پول یا کارت حامل اعتبار مالی الکترونیکی است، پیش بینی می شود که علی رغم رعایت کلیه توصیه ها، به علت جابجایی و داد و ستد سکه و اسکناس، این اشیاء محتمل به آلودگی ویروسی همواره در  چرخه نقل و انتقال ویروس آنفلوانزا قرار داشته باشند و لباس ها و اشیاء داخل جیب یا کیف اشخاص و در نهایت دستان ایشان را به ویروس آلوده سازند. با این فرض به نظر می رسد که سکه و اسکناس سهم مهمی در انتقال این بیماری مهلک ایفا نمایند.

آنچه در این میان می توان خاطر نشان ساخت این است که تعاملات مالی الکترونیکی در کنار بسیاری از مزایای نهفته در خویش مانند صرفه جویی در وقت و زمان، کاهش نیاز به مسافرت های درون شهری، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و ... از این قابلیت برخوردارند که نقش مهم و قابل توجهی را در کاهش همه گیر شدن بیماری های مسری و از جمله بیماری آنفلوانزا ایفا نمایند و این موضوع از طریق عدم نیاز به تماس فیزیکی با اشیاء آلوده همچون سکه و اسکناس ها و نیز عدم نیاز به حضور در محیط های با احتمال آلودگی بالا مانند اتوبوس ها و متروها و عدم تماس با اشیاء موجود در محیط فیزیکی آنها محقق خواهد شد.

در اینجا به این اشاره بسنده می نمایم. با امید به آنکه برای اینجانب و سایر علاقه مندان، این فرصت فراهم شود تا در آینده نزدیک، به صورتی مشروح تر و مستدل تر به این موضوع بپردازم. باشد که مردم را به کاربست این سیستم ها از جمله اینترنت بانک علاقه مندتر و مدیران را به توسعه زیرساخت های مورد نیاز تشویق نماید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه هفتم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

در سایت زیر می توانید به نکات و هشدارهای لازم پیرامون آنفلوانزای جدید دسترسی پیدا کنید. مراتب با توجه به آغاز زمان مناسب برای همه گیر شدن بیماری از حیث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و نیز آغاز فصل سرما؛ در این وبلاگ که مرتبط با این موضوع نیز نمی باشد، اطلاع رسانی می شود. شایسته است که سایر دوستان وبلاگ نویس نیز به این امر مبادرت ورزند و همگان به رعایت نکات مربوطه اقدام نمایند.

- سایت اطلاع رسانی وزارت بهداشت پیرامون آنفلوانزای جدید

در صورتی که با پیغام Certificate Error مواجه شدید، نگران نشوید و ادامه داده و سایت را باز نمایید.
دنبالک ها: مرجع اصلی - سایت وزارت بهداشت،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه پنجم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

تازه‌ترین سرمقاله اکونومیست به اقتصاد مخابراتی اختصاص یافت
«پول موبایلی» بازارها را دگرگون می‌كند

تلفن‌ همراه زندگی‌ها را در جهان فقیر دگرگون ساخته است انتقال پول با این تلفن‌ها نیز می‌تواند
تاثیری به همان شگرفی بر جای گذارد


شادی آذری- تلفن‌ همراه که روزگاری اسباب‌بازی جوانان مرفه بود، طی تنها چند سال به ابزار توانمندسازی اقتصادی فقیرترین مردمان جهان بدل گشت. این تلفن‌ها ناکافی بودن زیرساخت‌هایی چون جاده‌های بد و خدمات پستی کند را جبران می‌کنند و اجازه می‌دهند انتقال اطلاعات آزادانه‌تر صورت پذیرد، بازارها کارآمد‌تر شوند و کارآفرینی از قید و بند رها گردد. همه این‌ها تاثیری مستقیم بر رشد اقتصادی بر جای می‌گذارند. بر طبق اعلام بانک جهانی، هر 10 تلفن همراه بیشتر در هر صد نفرجمعیت یک کشور در حال توسعه موجب افزایش 8/0درصدی رشد اقتصادی آن کشور خواهد شد. هم‌اکنون بیش از 4میلیارد گوشی همراه در سرتاسر جهان مورد استفاده است که سه چهارم آن در جهان در حال توسعه استفاده می‌شود.ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع - روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ شنبه چهارم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما

افشین ایرجی
ما انسان‌ها بدون اینکه چارچوب زندگی خود را ترسیم کنیم برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم، شبانه روز تلاش می‌کنیم و ...

به‌نظر شما لحظه‌ای تامل و اندکی توقف برای تیز کردن تَبَرِ کُندِ خود مفید نخواهد بود؟ آیا با تَبَرِ کُند زمان را از دست نمی‌دهیم؟
اصولا زندگی مادی ما انسان‌ها بر چهار رکن استوار است. به‌طور خلاصه ارکان مادی زندگی عبارتند از:
1 - قوت‌ها
2 - ضعف‌ها
3 - فرصت‌ها
4 - تهدیدها
به اختصار در مدیریت استراتژیک به ارکان فوق SWOT گفته می‌شود، در ادامه هر رکن را مختصرا بررسی می‌کنیم.ادامه مطلب
دنبالک ها: مرجع - روزنامه دنیای اقتصاد،
نوشته شده در تاریخ شنبه چهارم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما
(تعداد کل صفحات:2)      1   2