تبلیغات
سپتیـامـا - برنج، سوسیس، كالباس، پارازیت ، ‌...
سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن

مهدی نصرتی

در چند هفته اخیر اخبار و شایعات گوناگونی منتشر و تكذیب شده‌اند كه همگی به موضوع سلامتی مردم ارتباط داشته‌اند.
قضاوت درباره صحت یا كذب بودن این اخبار موضوعی كاملا فنی و نیازمند اظهارنظر مراجع علمی و باصلاحیت است. از روی شواهد و قرائن نیز نمی‌توان در این باره سخن گفت. در هریك از موضوعات مطرح شده، طرفین استدلالات خود را ارائه می‌دهند و از طرفی انگیزه اقتصادی یا سیاسی كافی نیز برای وارونه كردن حقیقت وجود دارد.
به طور مثال، در موضوع برنج‌های وارداتی بسیاری از مردم ادعای آلوده و خطرناك بودن این برنج‌ها را حاصل لابی برنج‌كاران و تولیدكنندگان داخلی می‌دانند و برخی كارشناسان آن را به ناكارآیی روش‌های كشاورزی داخلی، بالا بودن قیمت تمام شده یا ثبات نرخ ارز نسبت می‌دهند كه موجب شده تولیدكنندگان داخلی، قدرت رقابت با كالاهای خارجی نداشته باشند و به چنین ترفندهایی متوسل شوند. همچنین عده‌ای بر این عقیده‌اند كه در این موضوع، حق و حساب‌های رسمی (و احیانا غیررسمی) پرداخت نشده ‌است و پس از پرداخت آنها،‌ برنج‌ها به طور اتوماتیك سالم و بدون مشكل خواهند شد! در مقابل نیز بسیاری دیگر، رد این ادعا را حاصل لابی طرف مقابل، یعنی واردكنندگان و مسوولان مربوطه می‌دانند كه به جهت اقتصادی یا سیاسی ذی‌نفع هستند. واردكنندگان از منافع اقتصادی عظیمی برخوردار هستند و بعید نیست كه بتوانند تاثیرگذار باشند؛ همچنین اگر ثابت شود كه این برنج‌ها واقعا آلوده بوده‌اند، مسوولان ذی‌ربط متهم خواهند شد كه چرا در همه این سال‌ها اقدامی را انجام نداده‌اند. به این ترتیب، هر دو طرف ماجرا دارای منافعی هستند و بدون بررسی علمی و مستقل نمی‌توان به نتیجه‌ای رسید. این شرایط از یك طرف حاكی از وجود فضای بدبینی و بی‌اعتمادی در جامعه است و از طرف دیگر فقدان یك نهاد معتبر، مستقل و مورد وثوق برای اعلام‌نظر در این زمینه را نشان می‌دهد.
به این ترتیب، این موضوع قابل تعمیم به سایر كالاها و موضوعات از قبیل سوسیس و كالباس و پارازیت و غیره نیز می‌باشد.
آیا تشكیل سازمانی مردمی و كاملا مستقل برای نظارت بر سلامت می‌تواند چاره‌ساز باشد؟ ایراد نهادهای مردمی و غیرانتفاعی این است كه به دلیل فقدان نفع شخصی، اراده قوی و مستمر برای تداوم آن وجود ندارد.
آیا شكل‌گیری نهادی خصوصی برای ارزیابی سلامت موثر است؟ ایراد بخش خصوصی نیز این است كه ممكن است تحت‌تاثیر لابی‌ها قرار گیرد؛ ضمن این كه نهادهای مردمی یا بخش خصوصی باید سال‌ها فعالیت كنند تا بتوانند وجهه و اعتبار لازم را نزد مردم كسب كنند. شاید بهره‌گیری از شركت‌ها و موسسات استاندارد بین‌المللی معتبر برای این منظور مفید باشد. به این ترتیب كه از یكی از این شركت‌های معتبر خواسته شود بعد از نمونه‌گیری از بازار به اظهارنظر در این مورد بپردازد. اعتبار این نهادها به عنوان مهم‌ترین دارایی آنها مانع از آن می‌شود كه تحت‌تاثیر لابی‌ها قرار گیرند؛ اما مهم‌تر از همه اینها، وجود اراده قوی و فراگیر مردمی برای رعایت استانداردهای سلامت است. مردم باید همان طور كه خواهان امنیت، اشتغال و غیره هستند، خواستار امنیت در سلامت خود نیز باشند.

مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره1916نوشته شده در تاریخ شنبه هجدهم مهرماه سال 1388 توسط سپتیاما